LUBELSKIE TOWARZYSTWO KAJAKOWE - FALA

indeksUKRAINA

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.

-5...+1° C

HISTORIA

ppW 1929 roku Pan Paweł Paszke zaczął interesować się sportem kajakowym. Rozpoczął we własnym zakresie budowę kajaków w oparciu o szwedzkie modele, zbudowane kajaki prezentował na Bystrzycy. Produkowane przez Pana Pawła kajaki zdobyły uznanie mieszkańców Lublina, Paweł Paszke stał się popularny w mieście.
Po wyzwoleniu Pan Paweł Paszke tworzy, dziką drużynę kajakową" która w roku 1949 przechodzi do nowo powstałego Międzyzakładowego Klubu Sportowego „BUDOWLANI" dając początek zorganizowanej działalność kajakarstwa na terenie naszego miasta.
Działalność kajakowa trwała do połowy lat 60-tych. Drugi etap działalności przypada na lata 1974-78 kajakarze otrzymali nową siedzibę na terenie nowo powstałego Zalewu Zemborzyckiego co w znakomity sposób wpływało na warunki szkolenia młodzieży. Wówczas to jedynym przedstawicielem dyscypliny była sekcja kajakowa KS „BUDOWLANI"

Paweł Paszke - fot. archiwum

Do rozwoju kajakarstwa w tym okresie przyczynili się :

- Sekretarz KS „BUDOWLANI" Leszek Naskręt
- Dyrektor Wydziału KFiT UW Aleksander Łuckiewicz
- Wiceprezes WFS Henryk Richter

Trenerzy prowadzący szkolenie:

- 1974-76 Jerzy Wojcieszczuk, Marek Domański
- 1976-78 Olga Chudy, Marek Domański

Czteroletni okres działalności sekcji kajakowej nie przynosi większych sukcesów. Wiosną 1978 roku zostaje zawieszona działalność sekcji kajakowej. Kolejny zryw kajakarstwa zakończył się niepowodzeniem. Sekcja kajakowa KS „BUDOWLANI" jako spadkobierca sportu kajakowego w Lublinie ponownie zawiesiła działalność sekcji kajakowej, tym razem na dwa lata.
Rok 1980 to przygotowania do organizacji zawodów w ramach 8 Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży której gospodarzem miał być Lublin. Na skutek usilnych działań sekretarza KS „BUDOWLANI" Pana Leszka Naskręta zostaje wznowiona w lutym 1980 roku działalność sekcji kajakowej.
Od 1980 do 1989 roku sport kajakowy reprezentowała sekcja KS „BUDOWLANI" Jesienią 1989 roku sekcja kajakowa została przekazana do Wojewódzkiej Federacji Sportu w Lublinie. Pod szyldem WFS pozostała do roku 1992. Zmiany ustrojowe spowodowały konieczność reorganizacji, w lutym 1992 roku powstaje Lubelskie Towarzystwo Kajakowe „FALA".

Inicjatorami postania Towarzystwa byli :
Zbigniew Świderski
Jarosław Daniewski
Ireneusz Maleszyk
Stefan Oseńko

W okresie od 1980 w sekcji kajakowej pracowali następujący trenerzy:
1980 – 1981 Jerzy Bobola
1980 – 1986 Tadeusz Litwin